Almanya’da Esrar Kullanımı Artık Serbest

Ülkede, 18 yaşından büyüklerin esrar yetiştirmesi, bulundurması ve tüketimi serbest bırakıldı. Kanun değişikliği ile Almanya, Malta ve Lüksemburg’dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

Almanlar, tasarının yürürlüğe girmesini Berlin’in sembollerinden olan Brandenburg Kapısı’nın önünde kutladılar.

BELİRLENEN GRAMAJLARA KADAR İZİN VERİLECEK

Yasa tasarısı, yetişkinlerin üzerlerinde 25 grama kadar esrar bulundurabilmesine olanak tanıyor. Evlerde bulundurulabilecek esrar miktarı ise 50 gramı geçemeyecek. Ayrıca, evlerde üç kenevir bitkisi yetiştirme hakkı da tanınıyor. Öngörülen sınırları aşan miktarlarda esrar bulunduranlar, para cezası veya üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

SADECE BELLİ SAATLERDE İÇİLECEK

Kamuya açık alanlarda esrar kullanımı sadece akşam saat 20:00 ile sabah saat 07:00 arasında mümkün olacak. Bu saatler dışında açık alanlarda esrar kullanımı yasak olacak.

YETİŞTİRME İZNİ VERİLECEK

Yasa tasarısı ayrıca Kenevir Kulüpleri kurulmasını öngörüyor. Dernek statüsüne sahip bu kulüpler resmi izinle kurulabilecek ve en fazla 500 üyeye sahip olabilecekler. Evde kişisel tüketim için verilen kenevir yetiştirme izni dışında sadece bu kulüplerden esrar satın alınabilecek. Kulüpler kenevir bitkisi yetiştirme ve üyelerine esrar satma iznine sahip olacaklar.

ÜYELİK ŞARTI VAR

Esrar satın almak isteyen herkesin bu kulüplere üye olması gerekecek ve üyeler bir ayda en fazla 50 gram esrar satın alabilecekler. 18-21 yaş arası kişiler ise ayda en fazla 30 gram esrar satın alabilecekler. Kenevir fideleri ve tohumları da bu kulüplerden temin edilebilecek ancak kulüplerde esrar kullanımı yasak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir