Halkbank esnaf kredilerinde faizi artırdı: Esnafı bitme noktasına getirecek

ELAZIĞ – Ekonomik krizin etkileri artarken son olarak Halkbank, esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. Alınan bu karara Elazığ’daki esnaf odaları tepki gösterdi.

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Karma Oda Başkanı Hakan Albayrak, açıklanan yeni kredi faiz oranlarının “esnafı bitirme noktasına getireceğini” söyledi.

Esnafın ekonomik zorluklar altında işlerini sürdürmeye çalıştığını, yeni düzenlemenin esnafın üzerindeki yükü artıracağını belirten Albayrak, “Esnafımız, her zamankinden daha zor ekonomik koşullar altında işlerini sürdürmeye çalışırken, 14 Mayıs günü açıklanan kredi faiz oranlarının güncellenmesiyle birlikte esnafımızın durumu daha da kritik bir hal alacaktır. Bu durum, esnafımızı bitme noktasına getirecektir. Bu büyük hata acilen düzeltilmelidir” dedi.

FERHAT EVSEN: ESNAFIMIZ BU HABERLE YIKILDI

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası (EKKOB) Başkanı Ferhat Evsen, deprem ve pandemi ile zorluklar yaşayan Elazığ esnafının, bu kez de kredi faiz oranıyla sarsıldığını dile getirdi.

“Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kredi kullanan esnafların, kredilerinin faizleri şok bir kararla artırıldı. Depremden etkilenen 6 il bu düzenlemeden muaf tutulurken Elazığ dahil edilmedi” diyen Evsen, şunları söyledi:

“Esnafların ortağı oldukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri’nden önceden çektikleri ve kullandıkları kredilere yeni faiz oranları uygulandı. Yüzde 7,5 faiz ile kredi kullanan esnafların yeni faiz oranı yüzde 17 olurken; yüzde 25 ile kredi çeken esnaf ödemelerini bunda sonra yüzde 29 faizle yapacak. Esnafımız bu haberle büyük bir moral bozukluğu yaşamış ve yıkılmıştır. Son yıllarda büyük depremler yaşayan Elazığ’a gerçekten önemli destekler verildi. Esnaf da bu can suyunu kullandı ancak alınan bir kararla krediler güncel faiz oranlarına göre düzenlendi. 6 şehir bu düzenlemeden muaf tutuldu ancak Elazığ dahil edilmedi. Depremi yaşayan 6 ille beraber Elazığ’ın da bu kapsama alınmasını istiyoruz.”

‘BİR DE FAİZ DEPREMİ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ’

Yapılan düzenlemeyi “faiz depremi” olarak nitelendiren Evsen, “Bu düzenleme Elazığ’da esnafın ruhuna Fatiha okumak demektir. Esnaf bu şekilde ayakta duramaz. Siyasilerimize sesleniyoruz, Elazığ’da esnaf bugün sahipsiz kalmıştır. İnşallah bu haksızlığın önüne geçilir. Elazığ büyük depremler yaşadı bir de faiz depremi yaşamak istemiyoruz. Elazığ esnafı olarak tüm yetkililerden bu müjdeyi bekliyoruz. Depremler nedeniyle Elazığ’da 38 bin konut, 4-5 bin işyeri yıkıldı. Can kaybı olmaması depremi yaşamadığımız anlamına gelmez. Bu faiz düzenlemesi öldürücü bir darbedir” dedi.

MEHMET HAVABULUT: ESNAF AYAKTA DURMAKTA ZORLANIRKEN, FAİZ ARTIŞI KABUL EDİLEMEZ

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut da esnaf ve sanatkarın zor günler geçirdiğini dile getirdi.

Hazine destekli düşük faizli kredilerinde faiz artışına gidilmesine tepki gösteren Havabulut, “Bu durum esnaflarımızın çekmiş olduğu kredilerin yükselmesine sebep olmuştur. İki deprem yaşamış, iş merkezleri ve iş yerleri yıkılmış, ayakta durmakta zorlanan esnaflarımız toparlanamazken bu yapılan faiz artışı kabul edilemez. Ağır hasarları halen daha üzerinde bulunan esnafımıza faiz yükü… Bazı illerde kapsam dışı bırakılmışken Elazığ’ın da bu kapsama dahil edilmesi gerekmektedir. Şehrimizin milletvekillerinden bu konunun çözümü için yardımlarını bekliyoruz, esnaf ve sanatkarlarımız adına çağrıda bulunuyorum. Esnafı yaşat ki devlet yaşasın” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir